סניף מרכז וצפון:  1700-555-880 דוא"ל:  kinetixsport@gmail.com
  • עקבו אחרינו:
לרשימת הסניפיםהתקשרו אלינו

בקע בטני - מה זה ואיך מטפלים?

בקע בטני: מה זה ואיך מטפלים?

מצב של בקע בטני (הרניה) מתרחש כאשר איבר או רקמה מתוך חלל הבטן בולטים החוצה בשל פתח מולד או נרכש בדופן החיצונית של הבטן. חלושה המתפתחת במעטפת שרירי הבטן מאפשרת לבקע להפוך בולט. ברוב המקרים הבקע הוא של תוכן רקמתי או חלק מהמעיים. כאב קל עד חמור מלווה לרוב את הבעיה כאשר ישנם מקרים קיצוניים של בקע כלוא המהווים סכנת חיים ודורשים ניתוח בהול. 

ישנם מקרים בהם המטופל אינו סובל מכל כאב. הוא חש רק אי נוחות קלה. גם במקרים אלו חשוב להדגיש כי אין מדובר בבעיה חולפת. ללא ניתוח לא ניתן יהיה לטפל בבעיה. האזורים הרגישים להתפתחות של בקע בדופן הבטן הם אזור הטבור, המפשעה וכל אזור בה בוצע בעבר הליך בטני כירורגי פולשני.

איך מזהים בקע בטני?

התסמינים יהיו ברוב המקרים נפיחות מקומית, כאב ההופך משמעותי עם שינוי של תחושה או נשיאת משאות, כאב המופיע בכל פעם בה המטופל משתעל או מתאמץ. במקרים בהם ישנו כאב תמידי יחד עם אדמומיות, בחילות והקאות כדאי למהר לפנות לבדיקת כירורג. 

ניתוחי בקע בדופן הבטן

ניתוחי הרניה ברובם הם ניתוחים אלקטיביים (מתוכננים מראש) המתבצעים תחת אשפוז קצר של כ-24 שעות. במקרים בהם יש למטופל רקע רפואי בעייתי ההליך יהיה מורכב יותר והאשפוז בהתאם ממושך יותר. ההכנה לניתוח כוללת בדיקת כירורג לאבחון הבקע, בדיקה של המצב הלבבי והנוירולוגי. בהתאם לצורך מופנים מטופלים לבדיקת הכנה לניתוח של רופא מרדים. את הניתוח מבצעים בשתי טכניקות עיקריות : טכניקה של ניתוח פתוח וטכניקה של ניתוח לפרוסקופי. 

ניתוח בקע פתוח

הליך זה מתבצע תוך ביצוע חתך כירורגי מעל הבקע לטובת הפרדת שק הבקע והסרתו. הליך זה מקטין בצורה משמעותית את הסיכויים לחזרת הבקע בעתיד. החיסרון של הליך זה הוא תקופת החלמה ארוכה יותר בהשוואה להליך הלפרוסקופי. 

ניתוח בקע לפרוסקופי

הרפואה המודרנית מאפשרת היום ביצוע ניתוחי בקע בטחי ללא צורך בפעולות כירורגיות פולשניות. ההליך מתבצע תוך ביצוע חתכים קטנים (כ-1 ס"מ) בלבד דרכם מוחדרים מכשירים עם מצלמה המאפשרים למנתח להפריד את הבקע מחלל הבטן ולהסיר אותו. ההליך מתבצע עם שימוש בצילום אנדוסקופי ישיר באמצעותו מתבונן המנתח בחלל הבטן ומפעיל את המכשירים. הליך זה כרוך בתקופת החלמה קצרה יותר, מטופלים רבים בוחרים היום בגישת הטיפול הלפרוסקופי על פני ניתוח בקע פתוח. 

מקרים של בקע חוזר

קיימים לא מעט מקרים בהם מטופלים חוזרים אל המרפאה עם מצב של בקע חוזר. כ-10% מהמנותחים צפויים לפתח בקע חוזר ולעבור הליך כירורגי נוסף. התופעה נובעת משינויים אנטומיים שנוצרו בעקבות הניתוח הראשון. ישנם מקרים חוזרים לאחר ניתוחי בקע פתוח וגם לאחר ניתוחים לפרוסקופיים. ההעדפה היא על תיקון בקע חוזר בשיטת טיפול שונה מזו בה בוצע ההליך הראשון. 

איך מטפלים בבקע בטני