סניף מרכז וצפון:  1700-555-880 דוא"ל:  kinetixsport@gmail.com
  • עקבו אחרינו:
לרשימת הסניפיםהתקשרו אלינו

החלפת מפרק

שיקום לאחר החלפת מפרק ירך

פרק הירך הוא אחד המפרקים הגדולים בגופינו הנושאים משקל רב. המפרק מחבר בין עצם הירך [Femur] לבין ה'שקע' עצם האגן [Acetabulum].

המפרק בנוי משני חלקים עיקריים:

1. הראש הכדורי שבקצה העליון של עצם הירך, המותאם לתוך 'גומחה' כדורית המצויה בעצם האגן בדומה למבנה של 'מכתש ועלי'.

2. חלק נוסף הינו הסחוס המצוי בין שתי העצמות, שתפקידו לבלום זעזועים ולוודא תנועת 'החלקה' רכה בין החלקים.

בעת הליכה, קפיצה או ריצה, נספגים כוחות הפגיעה החוזרים מהקרקע באמצעות סחוס זה, כמו גם באמצעות שרירי הגפה התחתונה. ברוב המקרים, הסיבה להחלפת מפרק ירך נובעת מפגיעה בסחוס המפרקי. כאשר קיים הרס של הסחוס, נוצר חיכוך בין העצמות, דבר המוביל לשחיקתן ולכאבים עזים, המגבילים את התנועה.

שיקום מפרק

ישנן מספר סיבות המובילות לפגיעה הסחוסית:

חבלה טראומטית, העמסת יתר [אצל ספורטאים תחרותיים ו/או עבודה פיזית קשה], דלקת מפרקית הנובעת לרוב משחיקת הסחוס או מחלה אוטואימונית שבה הגוף תוקף את הסחוס והמפרק עצמו. תופעת שחיקת סחוסים הינה שכיחה ביותר וקרוב ל-80% מהאוכלוסייה יסבלו משחיקה מסוימת בסחוס במפרק כלשהו בגוף עד גיל 65. הטיפול התרופתי שניתן יכול רק לשכך את הכאבים, אך למרבה הצער אינו יכול לסייע בריפוי הסחוס או לבלום את תהליך שחיקתו.

שיקום:

הפיזיותרפיה מהווה חלק בלתי נפרד מניתוח החלפת מפרק וללא אימון הגוף עלול המטופל שלא להתרגל לשימוש במפרק החדש ולסבול מתנועתיות מוגבלת. מטרת הניתוח הינה להקל על כאבי המטופל ולהחזירו לתפקוד יומיומי סביר. לאחר הניתוח זקוק המטופל לטיפולי פיזיותרפיה אינטנסיביים וזאת על מנת להשיג טווחי תנועה מלאים במפרק, לחזק את השרירים הרלוונטיים שכוחם יורד משמעותית בעקבות הניתוח וכן לשפר את יכולת החימצון המקומית [למפרק ולשרירים] והמערכתית [מערכות לב-ריאה] אשר נפגעים כתוצאה ממגבלות התנועה של המטופל.

פיזיותרפיה במפרק

פיזיותרפיה כהליך טיפולי

הוכח שטיפולי פיזיותרפיה מקצועיים מסייעים רבות להליך שיקומי מהיר ויעיל יותר לאחר החלפת מפרק ירך. בשלבים הבאים יתורגלו מיומנויות כגון מעברים בין שכיבה-ישיבה-עמידה, הליכה על גבי משטחים מגוונים תוך שימוש ראשוני בהליכון ובמקל עזר, שיפור השיווי משקל, עלייה וירידת מדרגות וחזרה מדורגת לגרת חיים נורמטיבית. באוכלוסיות המבוגרות נדרשת בין היתר התאמת סביבת המגורים כך שתהיה בטיחותית וידידותית לאחר הניתוח. כמו כן חשובה הדרכה ארגונומית מפורטת בכל הנוגע להתנהלות בחיי יום יום בשנה הראשונה שלאחר הניתוח.

  • טיפול שיקומי לאחר החלפת מפרק ירך
  • החלפת מפרק ירך
  • שיקום מפרק ירך
  • החלפת מפרק