סניף מרכז וצפון:  1700-555-880 דוא"ל:  kinetixsport@gmail.com
  • עקבו אחרינו:
לרשימת הסניפיםהתקשרו אלינו

קרע במניסקוס

במפרק הברך של גוף האדם קיימים שני מניסקוסים. אילו הם שני סחוסים שטוחים בצורת פרסה (ראה איור) הממוקמים בין השוק לירך.

שיקום לאחר ניתוח מניסקוס

למניסקוסים מספר תפקידים מכאניים כשהחשובים ביניהם:

  • בלימת זעזועים
  • ייצוב תנועתי
  • חלוקת עומסים בין המשטחים המפרקיים

מניסקוס אחד מכונה ה'פנימי' [מדיאלי] והשני ה'חיצוני' [לטרלי]. מדובר בסחוסים סיביים בעלי צפיפות גבוהה ובעלי ועמידות גבוהה בפני כוחות דחיסה. שני המניסקוסים רגישים לתנועה סיבובית של הברך תך כדי נשיאת משקל. רוב פגיעות המניסקוס מתרחשות כשמשתלבים בו זמנית כוחות דחיסה וסיבוב [פיתול], כפי שמתרחש בתנועות שינויי כיוון, בלימות פתאומיות, נחיתות מגובה וכו'.

כיצב מטפלים בקרע במניסקוס

פגיעות במניסקוס הפנימי נפוצות יותר ובמקרים של קרע במניסקוס, הרפואה מציעה שני פתרונות: טיפול 'שמרני' או 'ניתוחי'. הגורמים המשפיעים על קבלת ההחלטה הינם בין היתר: חומרת ואופי הקרע, השאיפה הספורטיבית העתידית של המטופל, גיל וכדומה. המשתנה החשוב ביותר בקבלת ההחלטה האם לפנות לאופציה הניתוחית הינו האם החלק הפגוע של המניסקוס פוגם במשטחים המפרקיים הסמוכים לו. במקרים בהם החלק הפגוע / קרוע של המניסקוס פוגע במשטח המפרקי, אין מנוס מניתוח וזאת על מנת להימנע מנזק לסחוסים הסמוכים. לפרטים נוספים אודות שיקום באמצעות דינמומטר איזוקינטי.

פיזיותרפיה שמרנית:

במידה והקרע במניסקוס מזערי, אינו מגיע ל 'משטח המפרקי' ואינו גורם ל 'נעילה' או 'תקיעה' של הברך בוחרים לרוב בטיפול שמרני. הפיזיותרפיה השמרנית כוללת טיפולים מנואליים [ידניים] לשיפור טווחי התנועה, הורדת נפיחות והפחתת הכאבים. כמו כן משולב לרוב טיפול אולטרה-סאונד המזרז את החלמת הרקמה ואלקטרותרפיה. בשלב מתקדם יותר נכללים תרגילים לחיזוק ואיזון השרירים סביב מפרק הברך אשר מדלדלים לרוב במהירה כתוצאה מהפגיעה.

במכון קינטיקס נעשה גם שימוש במכשיר השיקום המתקדם ביותר - דינמומטר איזוקינטי המסייע להחזיר את ערכי הכוח בצורה מהירה, בטוחה וללא כאבים. בהמשך מתווספים תרגילי שיווי משקל סטטי, דינאמי ושיקום אתלטי אינטנסיבי, עד חזרה לתפקוד מלא המאפשר חזרה לכל סוגי הפעילות התחרותית.

התערבות כירורגית-ניתוחית:

ההליך הכירורגי המקובל במקרים של קרע במניסקוס מכונה ארתרוסקופיה. בהליך הניתוחי עצמו, המתבצע לרוב בהרדמה מקומית בלבד, מוחדר סיב אופטי לחלל המפרק באמצעותו יכול המנתח לצלם ולאבחן את מצב המניסקוס. במקרה הצורך המנתח מקבל החלטה תוך כדי הניתוח האם להכניס גופיף טיפולי נוסף וזאת על מנת לתפור את החלק הפגוע, לכרות אותו, או לשייפו. מדובר בניתוח פשוט יחסית אשר ברוב המקרים אינו מצריך הישארות באשפוז והמנותח משוחרר לביתו עוד ביום הניתוח.

שיקום לאחר ניתוח מניסקוס:

מכון קינטיקס הינו מכון מוביל בתחום השיקום לאחר ניתוחי ברכיים והחזרת המטופל לפעילות גופנית תחרותית מלאה. המכון פועל על פי פרוטוקול ייחוד המשלב ידע אקדמי, ניסיון מעשי רב, מכשור מתקדם וייחודי וצוות מטפלים מיומן ומנוסה מהשורה הראשונה בתחום השיקום האורטופדי. הציוד הרפואי המתקדם במכון קינטיקס - דינמומטר איזוקינטי מסוג ביודקס, מערכות ניתוח תנועה, מערכת למדידת לחצים הפועלים על כף הרגל ועוד מסייעים ביחד עם הצוות המנוסה להחזיר ספורטאים תחרותיים רבים לפעילות תחרותית ללא כל מגבלה.

  • שיקום לאחר ניתוח מניסקוס
  • שיקום לאחר קרע במניסקוס