סניף מרכז וצפון:  1700-555-880 דוא"ל:  kinetixsport@gmail.com
  • עקבו אחרינו:
לרשימת הסניפיםהתקשרו אלינו

שיקום וסטיבולרי

עקב מחלות, פגמים, מומים, הפרעות, סיבוכים של ניתוחים וכדומה, עלולה להיפגע המערכת הוסטיבולרית ובעקבות זאת יפגעו תיפקודים מוטוריים מגוונים.

מצב זה עלול לגרום להופעת תסמינים וסימפטומים אשר מקשים על חיי האדם בשגרה היומיומית, קל וחומר על תפקודו התנועתי והספורטיבי.

למערכת הוסטיבולרית מספר תפקידים חשובים:

מספקת למוח מידע על תנועת ראש שונות ועל תנועות הגוף, מספקת מידע למוח על מיקומו של הגוף, הפעלת רפלקסים וכל זאת בכדי לשמור על איזון, מיקוד ראיה ושיווי משקל. תפקיד חשוב ומהותי בשמירה על איזון היציבה, התמצאות במרחב וכמובן שמירה מתמדת על שיווי משקל.

המערכת הוסטיבולרית או בשמה העברי מערכת שיווי המשקל, ממוקמת במוח, בעצם הטמפורלית, ליד האוזן הפנימית. המערכת הוסטיבולרית בנויה משלוש תעלות, בעל אחת מהתעלות קיים נוזל ושערות. שלוש התעלות ממוקמות בשלושה מישורים שונים.

פגיעה במערכת הויסטבולרית

כאשר קיימת פגיעה במערכת הויסטבולרית היא משדרת שידורים לקויים למוח או כלל אינה משדרת, מה שעלול לגרום להופעת תסמינים רבים, כגון: רגישות יתר, תת רגישות, חוסר שיווי משקל, הפרעות קשב וריכוז, סחרחורות, כאב ראש, נדנוד, ורטיגו, הפחתת עוררות אשר עלולה לגרום לתחושת הירדמות ואו תחושת התנתקות או לחילופין הגברת העוררות.

כמו כן, פגיעה במערכת הוסטיבולרית עלולה לגרום לשיבוש בויסות טונוס השרירים, הפרעות ביציבה, הפרעות בקואורדינציה, בחילות, הקאות, הפרעות במערכת הראייה, כגון: ניסטגמוס (ריצוד עיניים), מחלת ים, מחלת נסיעה. בנוסף, עלולות להופיע הפרעות כמו פחד גבהים. לאור כל זאת ברור כי המטופל יזדקק לשיקום וסטיבולרי.

מטרת השיקום הוסטיבולרי 

מטרת השיקום הוסטיבולרי הינו לסייע למטופל להתמודד עם התסמינים השונים שנוצרו עקב מחלתו, ללמוד לחיות ולתפקד בחיי השגרה למרות הפגיעה במערכת ולהתאים למטופל תוכנית טיפולים מקצועית, אשר תסייע לו להתמודד עם בעיות שיווי המשקל, כאבי ראש, סחרחורות, בחילות וכדומה.

צוות המומחים של קינטיקס יבנה עבור המטופל תוכנית לשיקום המערכת הוסטבולרית לפי אופי הפגיעה במערכת, מקור הפגיעה במערכת, התסמינים אשר קיימים בשל הפגיעה.

 

שיקום וסטיבולרי