סניף מרכז וצפון:  1700-555-880 דוא"ל:  kinetixsport@gmail.com
  • עקבו אחרינו:
לרשימת הסניפיםהתקשרו אלינו

קרע בלברום

קרע בלברום בירך

מפרק הירך בנוי בצורה של מכתש ועלי. מפרק זה מתאפיין בטווחי תנועה [ROM] גדולים אשר הופכים אותו לפחות יציב, חשוף לנזקים ולפציעות ובכללן קרע בלברום.

הלברום של מפרק הירך הוא טבעת של סחוס העוטפת את האצטבלום [החלק הקעור במפרק הירך] ותפקידו להעמיק את המפרק ולעזור בייצוב שלו. הלברום דק יותר בחלקו הקדמי [שם מתרחשות רוב הפגיעות] ועבה יותר בחלקו האחורי. קרע של הלברום הוא אחד הגורמים הנפוצים ביותר לכאבים שנובעים ממפרק הירך. כאשר הלברום קרוע רוב האנשים יתלוננו על כאב עמוק במפשעה, בירך, בישבן ואפילו על כאב המוקרן עד לברך [עובדה המטעה לא מעט מאבחנים].

יתכנו "קליקים" בעת ביצוע תנועות, תחושה של חוסר יציבות או נעילה של המפרק. הכאבים מתגברים בפעילות גופנית ובכל מצב שבו יש עומס על מפרק הירך [ריצה, ירידת או עליית מדרגות, מעבר מישיבה לעמידה, ישיבה ממושכת ועוד]. האבחנה הנוגעת לקרע לברום ירך מבוצעת על ידי בדיקה מנואלית של הירך באמצעות קלינאי מנוסה ומגובה במידת הצורך בבדיקת MRI. 

גורמים:

הגורם לקרע בלברום אינו ברור ועד היום אין תמימות דעים לגבי הגורם המכריע לקרע לברום. גורמים אפשריים לקרע בלברום כוללים חבלה חדה, עומסי יתר או עומסים חוזרניים המלווים בזעזועים אנכיים המתרחשים בענפים כגון: כדורגל, כדורסל, כדורעף, טניס, גולף, ריקודי בלט ועוד. הכוחות הפועלים במקרים אילו גורמים להצטברות של מיקרו –קרעים בלברום ובמקרים קיצוניים עד לקרע חלקי או מלא שלו. גורמי סיכון ראשוניים להתפתחות קרע בלברום כוללים בעיקר שינויים מבניים מולדים [Hip dysplasia] וכאמור גורמים נרכשים כתוצאה מפעילות יתר וזיהוי שגוי של הפתולוגיה. בנוסף סטטיסטית נשים סובלות מקרע בלברום בירך יותר מגברים.

טיפול שמרני:

ע"פ מחקרים יש לבצע תחילה טיפולי פיזיותרפיה [וזאת מאחר והלברום בירך מקבל אספקת דם טובה יחסית, דבר המאפשר החלמה מלאה אפילו באמצעות טיפול שמרני בלבד. צוות הפיזיותרפיסטית הבכיר של קינטיקס יוכלו לסייע לכם באבחנה ובטיפול בפציעות לברום ביעילות רבה. הטיפול באוכלוסיה הסובלת מפגיעות בלברום תכלול:

  • הדרכה - כיצד יש להתנהל ע"מ לעצור את הנזק לרקמה.

  • פיזיותרפיה – הכוללת טכניקות שונות לטיפול בפגיעה כגון עיסוי, US - אולטרא סאונד, טיפול בפולסים חשמליים, דיקור, שמירה ושחזור טווחי תנועה [ROM].
  • שיקום תנועתי – המסייע באיזון שרירי, כוח וגמישות לשרירים הפועלים סביב מפרק הירך, ושיפור השליטה השרירית של שרירים התורמים לתפקודו, תרגול פרופריוספטיבי וכמובן שיפור הסבולת והכוח של שרירי ליבה פונקציונאליים לירך [CORE].
  • רגול פונקציונאלי – הליך של שיקום תנועתי המאפשר חזרה לפעילות ייעודית בספורט או לשגרת העבודה על פי אורח חייו ושאיפותיו של המשוקם.

  • טיפול כירורגי: במידה והכאבים לא חולפים לאחר טיפולי פיזיותרפיה ושיקום תנועתי, יש צורך לבצע ניתוח ארתרוסקופיה של מפרק הירך על מנת לטפל בלברום הקרוע. קיימות 2 אפשרויות כירורגיות - תפירת לברום או הטרייתו (הסרתו).
  • קרע בלברום
  • קרע בירך לברום