סניף מרכז וצפון:  1700-555-880 דוא"ל:  kinetixsport@gmail.com
 • עקבו אחרינו:
לרשימת הסניפיםהתקשרו אלינו

טיפול בכאבי גב תחתון LBP

כאב גב תחתון הינו כאב המופיע בחלק הגב המשתרע מתחת לקו הצלעות ועד לקו העכוז. כאב זה יכול להקרין כאב, חולשה ואי נוחות שם לאזור הגפיים התחתונות.

נהוג לחלק כאבי גב תחתון לשתי קטגוריות:

1.   כאב גב ספציפי: מקור כאבים ידוע כגון בלט דיסק, פריצת דיסק, היצרות במרווח הבין חולייתי של הגב התחתון ועוד.

2.   כאב גב שאינו ספציפי: כאב שלא ניתן לזהות ולאפיין את מקורו.

ברוב המכריע של המקרים, כאבי גב תחתון יתרחשו בעת שגורם מכאני כלשהו כגון היצרות מרווח בין חולייתי, בלט או פריצת דיסק, שרירים מקוצרים ו/או לא מאוזנים, יפגעו ביכולת העצבוב של סיבי עצב, המעצבבים את שרירי הגב התחתון.

התסמינים

טווח התסמינים והמצבים במקרים של כאבי גב תחתון רחב ושונה בן אחד לשני. ישנם מקרים בהם הכאב מופיע באופן חד, וחולף תוך זמן קצר. במקרים אחרים מדובר בכאב ממושך לאורך מרבית שעות היממה אשר משפיע רבות על איכות החיים והתפקוד היומיומי. כאבי גב תחתון נפוצים מאוד באוכלוסייה ומתברר כי סטטיסטית מופיעים כסיבה השנייה בשכיחותה בפנייה אל רופא המשפחה. למעשה, מחקרים מראים כי 80% מהאוכלוסייה יסבלו במהלך חייהם מכאבי גב, בדגש על אזור הגב התחתון.

עומסים רבים מופעלים על עמוד השדרה במהלך היומיום אך אין זה אומר כי דווקא עבודה פיזית מאומצת עלולה לגרום לכאבי גב. להיפך, מתברר כי דווקא אורך חיים המאופיין בישיבה [הנחשבת למנח הגרוע ביותר לאזור הגב התחתון] כגון עבודה משרדית, ישיבה מול מחשב, נהיגה ממושכת וכו' , גורמים לתלונות רבות על כאבי גב ואף לפציעות המכונות 'מחלת מקצוע'.

אבחון:

צוות המומחים של מכון קינטיקס מנוסה מאוד בבדיקות גב תחתון ובמציאת המקור לכאבים. האבחון מתבצע על מיטת פיזיותרפיה ומשלב מבחנים קליניים מגוונים באמצעות אנשי מקצוע מנוסים. במקרים מסוימים, על פי המלצת הקלינאי, המטופל יישלח על ידנו להדמיה רדיולוגית [MRI או CT]. אמצעי ההדמיה הטוב [והבטוח] ביותר לגילוי בעיות בעמוד השדרה הינו צילום MRI , אחריו אבחון CT ולעיתים גם אבחון רנטגן עשוי לסייע.  

חשוב  לציין כי לא כל אדם הסובל מכאבי גב תחתון חייב לעבור הדמיה רדיולוגית או צילום עמוד שדרה כחלק מהבירור הראשוני ואו כתנאי להתחלת טיפול. ישנה חשיבות רבה להערכת המטופל ע"י קלינאי המנוסה באבחון בעיות גב תחתון בטרם תתקבל החלטה על צורך ב הדמיה. אבחון הבעיה מתבצע בעזרת תשאול ובדיקה קלינית מקיפה.

טיפול:

סוגי הטיפול  השמרניים הינם:

 • פיזיותרפיה הכוללת עיסוי רפואי
 • פיזיותרפיה מנואלית
 • דיקור מערבי
 • וכן שימוש במכשירים טיפוליים כגון אולטרה–סאונד, אלקטרו-תרפיה (חשמל)
 • ואף חבישות קינזיולוגיות

במקרים מסוימים יומלץ במקביל לעשות שימוש בתרופות נוגדות דלקת ומפחיתות כאב ובמקרים חריפים זריקות. רבים נוטים לחשוב כי מנוחה מוחלטת תביא להחלמה בזמן התקף של כאבי גב תחתון אך למעשה מנוחה מלאה עלולה דווקא לעכב את קצב ההחלמה מההתקף. 

ברוב המקרים מומלץ לאדם הסובל מהתקפי כאב בגב התחתון דווקא להמשיך בעבודתו ובפעילותו הרגילה עד כמה שניתן, אלא אם פעילותו עלולה להחמיר את הכאב. בכל מקרה ההחלטה צריכה להתקבל אך ורק לאחר אבחנה יסודית של הקלינאי. אף שקשה לתת המלצות 'גורפות' ברוב המקרים מומלץ לשלב פעילות אירובית קלה שאינה מלווה זעזועים אנכיים (המתרחשים בריצה) ומתיחות על פי הדרכה שתינתן על ידי הקלינאי.


טיפולי פיזיותרפיה כמתואר לעיל וכן הדרכה לתרגול יומיומי עשויים לסייע באופן משמעותי להפחתת הכאבים והורדת העומסים מהגב התחתון ולהביא להטבה משמעותית בכאבים בכאבי גב תחתון. בסיום הפיזיותרפיה השמרנית יתבצע הליך של שיקום תנועתי, שיטת שיקום ייחודית למכון קינטיקס.

 • כאבי גב תחתון LBP
 • גב תחתון LBP
 • כאבי גב LBP
 • טיפול גב תחתון
 • גב תחתון
 • פיזיותרפיה בכאבי גב תחתון