סניף מרכז וצפון:  1700-555-880 דוא"ל:  kinetixsport@gmail.com
  • עקבו אחרינו:
לרשימת הסניפיםהתקשרו אלינו

בקע ספורטאים - בקע מפשעתי

בקע או הרניה של ספורטאים -  SH Sportsman Hernia היא פציעת ספורט המתרחשת באזור המפשעה, בו מעוגנים שרירי הבטן לעצמות האגן.

כיצד בקע ספורטאים נוצר

הפציעה נוצרת כאשר הספורטאי מבצע פעילות ספורטיבית בעצימות גבוהה כשקבוצות שרירים משני ציידי האגן לא הוכנו ונבנו למאמצים פיזיים שווים. המתחים והכוחות השונים משני כיוונים מנוגדים מובילים לקרעים קטנים ומרובים באזור דופן הבטן והמפשעה.

קרעים אלו באזור 'קיר המפשעה', שהוא אזור העיגון של שרירי הבטן לאגן, מובילים להיחלשות האחיזה שלהם באגן ולחוסר יציבות בזמן פעילות גופנית מאומצת. החולשה של קיר המפשעה וחוסר היציבות מובילים למתח וכאב באזור המפשעה בזמן פעילות כמו האצה בריצה, שינויי כיוון בריצה, בעיטה בכדור, חבטת הגשה בטניס וכל פעילות של כוח מתפרץ המשתף את איזור הבטן, האגן והמפשעה.

לעיתים הכאב גם מופיע מעבר לפעילות הגופנית כמו שינויי תנוחה בלילה במיטה, התעטשות, שיעול הרמת חפצים ועוד. בשלבים הראשונים של הפציעה אין הפרעה משמעותית לפעילות היומית הרגילה אולם באין טיפול מתאים, הנזק באזור המפשעה מתפתח ובהמשך יופיעו גם כאבים בפעילות יומית לא ספורטיבית. הפציעה בדרך כלל מופיעה בשני הצדדים למרות שלרוב הספורטאי מרגיש הכאב יותר בצד אחד.

אבחנה:

עקב הניסיון והידע הרב הנדרשים בעת האבחנה של פציעה זו, במקרים רבים קיים בלבול בין קלינאים שונים אפילו בעצם ההגדרה של פציעה זו. 'בקע בטני', 'בקע מפשעתי', 'בקע ספורטאים', 'קילה', הם רק חלק מהביטויים השגורים בפי קלינאים שונים. צוות המומחים של קינטיקס מיומן מאוד באבחנות של בקע ספורטאים. בנוסף, במקרים מסוימים המטופל יופנה באמצעותנו להדמיה רדיולוגית [אולטרה סאונד – US] אשר תסייע בקבלת החלטה מושכלת בנוגע לאופן הטיפול.

טיפול שמרני:

הליך השיקום נעשה בהדרכת הקלינאים במכון [פיזיולוג ספורט בכיר ו/או פיזיותרפיסטים] יכלול תחילה טיפול מנואלי מקומי ברקמה הרכה באזור הבטן והמפשעה,  בהמשך חיזוקים איזומטריים וחיזוקים אקטיביים של השרירים ברבדים השונים [עמוקים והיקפיים], איזון שרירי הליבה [ CORE ] וכמובן תרגול פונקציונאלי המותאם אישית למטופל על פי הרקע הפיזיולוגי, הספורטיבי והתנועתי ממנו הוא מגיע.  משך השיקום ע"פ רוב הוא כ 3-7  שבועות ובסוף תקופת השיקום המטופלים חוזרים לפעילות ספורטיבית מלאה ללא כל מגבלה.

טיפול ניתוחי:

במקרה ובעקבות האבחנה, הוחלט לבחור בדרך הניתוחית, הדרך המועדפת לבצע תיקון ניתוחי של בקע הספורטאים היא בגישה האנדוסקופיה. מדובר בשיטה המבוססת על כירורגיה פולשנית זעירה, כלומר - לא חודרים כלל לחלל הבטן אלא חודרים מזערית בין דופן הבטן לקרומים העוטפים את הבטן.

באופן זה מגיעים לאזור הפציעה הפנימי של שתי המפשעות שמתוקנות ברוב המקרים בו זמנית. בגישה האנדוסקופית נמנעת טראומה ניתוחית של חיתוך כל שכבות דופן הבטן כפי שקורה בניתוח פתוח ולכן ההחלמה מהירה וקלה יותר ומאפשרת חזרה מהירה לפעילות הספורטיבית.

מעבר לכך יש אפשרות לזיהוי ברור של הנזקים הרבים מהפציעה בקיר הפנימי והטיפול בהם וכן תיקון טוב יותר של הקיר האחורי פנימי של המפשעה. סיבה נוספת היא הופעת הפציעה בשתי המפשעות. בנוסף, בגישה האנדוסקופית ניתן לבצע התיקון בשני הצדדים בו זמנית מבלי להגדיל את הטראומה הניתוחית.

  • בקע מפשעתי
  • בקע בטני